“Tarlalar, Fabrikalar ve Atölyeler – Yarın”

Kültür & Sanat

Fikirleriyle Anarşizmin ilk figürlerinden olan Pyotr Kropotkin’in “Tarlalar, Fabrikalar ve Atölyeler – Yarın” adlı kitabı Sibel Sevinç’in çevirisiyle Kargaşa Yayınları’ndan çıktı. Kitabın editörlüğünü ise 2010’de yaşamını yitiren sivrilmiş Anarşi Yanlısı yaratıcı Colin Ward yaptı. Pyotr Kropotkin, işbölümü ve uzmanlaşmanın bundan böyle uluslar düzeyinde gerçekleştiği bazı dünyada, kendine yeten, bütünlüklü yaklaşık yaşamın adım adım bulunmayan edilişinin öyküsünü ve nasıl yeniden kurulabileceğini anlatır bize.

Tarım -li sanayinin basmakalıp çağlardaki gibi iç içe olduğu bazı yaşamın saçma meskun yerlerinde tekrar mantıklı olabileceğini öncü süren Kropotkin, bunların dükkân ölçeğinde bütünleşmesini ve kendine yeten bir işaret taşıması gerektiğini savunur.

Insan yaşamı ve faaliyetindeki hep çeşit çeşit boşluk gibi tepe ve dal emeğinin bölünmesini hem reddeden Kropotkin, şu önemli icatları yapanların “bilim insanları”ndan ziyade ustalar olduğunu, basmakalıp zamanların bütünlüklü ve meşhur yaşamının sırrının, bunları yaparken topraktan hem kopmamakta gizli olduğunu hatırlatır.

Etken iktisadî anlayışları sorgulayan Kropotkin, devasa merkezî yapılardan arındırılmış, bütünlüklü kimi geçim -fakat istenirse- derhal yarın geçilmesinin uygun olduğunu örneklerle ortaya koyar.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir