Selülit ile Savaşçı Besinler

Kadın

Selülit ile savaşan besinler; Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde, kıştan kalan portakal kabukları selülitsiz bahar ve yaza merhaba diyebilirsiniz.

Selülit ile savaşan besinleri sizler için araştırdık..

Selülit beraber savaşmaanın zorunlu yolu da kabuk gibi beslenmeden geçmektedir. Peki, selülite karşı hangi besinlerin tüketilmeli, hangi gıda ve içeceklerden kaçınılması gerekiyor? Memorial Bakanlık Hastanesi Gıda ve Beslenme Düzeni Bölümü’nden diyetisyen Aysu Aydın, selülitsiz ciltler için gıda önerileri üzerinde talimatlar verdi.

HATALI BESLENME ŞEKLİ SELÜLİT NEDENİ

Vücuttaki portakal kabuğu görünümlü kilitli petrol hücreleri birlikte kendini bildiren selülit; kalıtımsal elektrik, özellikle östrojen seviyesinin oluşturduğu dolaşım bozukluğu hormonal usavurma, kilo almak ve alıştırma yapmamak, derece derece artan yaşla hep birden kaplama altı senet dokusunun zayıflaması, gebelik ve yanlış gıda beslenmesi daha aşırı görülüyor.

BU BESİNLERDEN EN KÜÇÜK ÜÇÜNÜ GÜNLÜK TÜKETİN Üzüm çekirdeği, barut kakaolu içecek: İçeriğinde bioflavonoid olan bu besinler kolajeni yıkan enzimleri bloke ediyor ve ilişki dokusuna tanıdık oluyorlar. Üzüm çekirdeği ve pudra kakao bu maddeden doğurgan besinlerdir. Maydanoz, brokoli, karnabahar, portakal:  Yararlı amma antioksidan olan C vitamini kolajen yapımında önemli rol oynuyor. Zar altındaki bağ dokusunu güçlendiriyor. C vitamini açısından zengin olan brokoli, turunçgiller, maydanoz, yeşilbiber ve karnabahar olası sebze meyve sofranızda çok bulunmasına fayda vardır. Kuşkonmaz, solgun ve karalahana: Ödem söktürücü ve toksin giderme özelliği zira bu besinler sofranızda çoğu kez yer almalı. Toksin atmak için beyaz lahana kürü de yapabilirsiniz.

Somon balığı:

Somon gibi tombul balıkta çokca bulunan Omega 3 damarları genişleterek kan akışının ve dolaşımının rahatlamasına katkıda bulunuyor. Sık sık yağlı balık tüketin.

Keten tohumu: Omega 3 yağ asidinden zengin olan keten tohumu damarları genişleterek kan dolaşımını rahatlamasına katkıda bulunuyor. Sabahları kalktıktan sonrası 2-3 tatlı kaşığı öğütülmemiş keten tohumu yiyebilirsiniz. İsterseniz, keten tohumunu yoğurtla karıştırarak de tüketebilirsiniz. Soğan ve sarımsak: Kan basıncının ve dolaşımının rahatlamasını sağlıyorlar. basit yemeklerinizde ve salatalarınızda bu ikiliden oldukça çok bulunsun. Zencefil:Kan inceltici fonksiyonu doğru dolaşımı rahatlatıyor. Her gün 5-6 denk çöpü şeklinde kestiğiniz zencefili çayınızın içine katabilirsiniz. Muz: İçerisinde sehpa bölge potasyum beraber kan basıncını düşürerek dolaşıma dost oluyor ve dokuları pislik maddelerden temizliyor. Düşük yansiyon, sindirim gibi hastalıgınız yok ise hergün 1 adet muz yiyebilirsiniz. Karpuz, avokado, havuç, fasulye ve bezelye gibi sebzeler fazla miktarda potasyum içeriyorlar. Kereviz:Kan damarlarının kasılmasını engelleyerek dolaşımın rahatlamasını sağlıyor. Yeşil çay: İçeriğindeki kateşin beraber yağ yakımını hızlandırıyor. Günde iki fincan yeşil çay içmenizde avantaj mevcut. Domates suyu: Domates vücudu toksinlerden arındırıyor. Günde 2-3 kadeh domates suyu içerek selülitlerin giderilmesine dost olabilirsiniz. Su: Balıketi sulu içki içmek yapı dolaşımının düzenlenmesini sağlıyor ve ödemin oluşmasını önlüyor. Hem gaz hücrelerinin emilimini sürdürmek falan kaçınılmaz yaklaşık eylem hem üstleniyor. Günde en küçük 2,5-3 litre sıvı almaya endişe gösterin. Bunun önemli kimi kısmını su ile ilgili gibi almanızı öneriyoruz. BU BESİNLERDEN KAPALI DURUN Trans yağlar: Cüret tıkanıklığına uyandıran salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinden kaçının. Tuz: Vücutta su tutulumuna ve tedavül bozukluğuna iletişim açtığı amacıyla tuzu minimum miktarda tüketin. İçeriğinde boylu boslu oranda sodyum yerleşik fast food türü gıdaları tüketmemeye çalışın. Rafine şeker:   Kompliman, abartısız amma ısı birimi deposudur. Keza cildi sıkılaştıran kolajeni yıkarak sarkmaya doğuş olduğu göre gıda listenizden şekeri çıkarın. Donmuş yağlar: Kırmızı et, salam, sosis ve sakakatlarda çok bulunur.  Bunlar sıvı yağ hücrelerini şişirir, vücudun atıklardan temizlenmesini engeller ve dokularda sulu tutulmasına kanal açar. Içki: Haftada yaklaşık kadehten pozitif alkol tüketmeyin. Çünkü artı tüketilen alkol vücutta aracısız olarak gaz kadar depolanır ve su ile ilgili kaybına bağlantı açarak cildin görünümünü bozar. Yüksek miktarda hayvanlarla ilgili protein: Vücutta yağlanmayı artırdığı uygun hayvanlarla ilgili proteinleri tüketirken aşırıya kaçmayın. Tavuğu derisiz, kızarmış eti keza yağsız yemeyi alışkanlık haline getirin. HER GÜN 1 SAAT YÜRÜYÜN

Selülitlerinizden kurtulmak için gündelik öğünler arasında amma zaman tempolu bazı şekilde yürüyün. Ayrıca fitness merkezinde yahut evinizde selülitlerin giderilmesine yönelik uygulanan egzersizleri da haftanın en küçük 3 günü uygularsanız daha az sürede sonuç alabilirsiniz.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir