Orhan Veli 100 yaşında

Kültür & Sanat

Yapı Emanet Ekim Alım Satım Yayın, 4 Nisan – 3 Mayıs tarihleri aralarında Türk şiirinin çağ açan ustalarından Orhan Veli’nin doğumunun 100. yılını iri yarı biraz kayıtlar sergisiyle anıyor. Tüzük Kredi Ekim Sanat Yayıncılık ile düzenlenen Sakın Şaşma: Orhan Veli 100 Yaşında sergisi, Orhan Koruyucu arşivindeki ve koleksiyonerlerdeki fotoğraflar, mektuplar, şiirler, kitaplar, çarşaf ve dergiler, resimler, heykeller ve çizimlerden oluşuyor.

Sergide 36 yaşında yitirdiğimiz şairin kısacık yaşamı kronolojik bölümler olması halinde, özbeöz yönleriyle ortaya konuyor.

1949 yılında Orhan Koruyucu’nin önderliğinde sade 28 sorun yayımlanabilen alım satım gazetesi Yaprak’ın imzalayan defteri ve klasörünün, Orhan Koruyucu’nin minyatür defteri ve kalemlerinin, dördüncü dize kitabı Yenisi’nin (1947) basımevi manüskrisinin ve bir kat daha çok ilginç evrak ve imzalı kitapların görülebileceği sergide ziyaretçiler amacıyla üstelik beklenmedik hazırlandı.

Tam biraz yazın müzesi niteliğindeki “Sakın Şaşkınlık: Orhan Koruyucu 100 Yaşında” sergisi, biraz yaşlanmayan şair Orhan Koruyucu’yi daha yakından farketmek isteyenleri bekliyor.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir