“Nuh: Önemli Tufan” filmi amacıyla mahkemeye başvurdu

Kültür & Sanat

Avukat Yusuf Erikel, “Nuh: Iri Yarı Tufan” filminin gösterilmesinden başta, “filmin, senaristin kurgusu olduğu ve Kuran-ı Kerim’hem bahsedilen Hz. Nuh -li alakası olmadığına” akraba biraz metnin yayımlanması karşı İstanbul Gardiyan Sükunet Yasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruda, Türkiye’deki sinemalarda yayınlanan, DVD kopyaları keza piyasaya sürülecek olan filmin “Allah’ın peygamberi Hz. Nuh’un şahsiyetini rencide ettiği ve inançlara aykırı olduğu” tabir edildi ve bu nedenlerle filmin gösteriminden başta için metnin yayımlanmasına belirleme verilmesi istendi:

“Düşünülmüş seyirciler, seyretmekte olduğunuz bu film, tamamıyla filmin senaristinin sırasıyla kurgusu olup, bu filmdeki Hz. Nuh karakterinin ve anlatılan olayların İslam inancıyla, Kuran-ı Kerim’hem de bahsedilen Iri Yarı Kâhin Hz. Nuh ile alakası yoktur.

Hz. Nuh, Kuran’hem de övülen kocaman bir peygamber olup, İslam inancına göre peygamberler günah işlemekten münezzehtir. Saygılarımızla siz sayın izleyicilere duyurulur.”

İhtiyati sağgörü talebinde “karşı taraf” Yetiştirme ve Turizm Bakanlığı -li filmin yayın hakkı sahibi ortaklık gibi gösterilirken, mahkemeden, kararın kimi nüshasının vekillik, bakanlığın vilâyet müdürlükleri ve RTÜK’e gönderilmesi hem de dilekçe edildi.

Sözcü Erikel, dilekçesinin son olarak, “Şikâyetçi, talepte yerleşmiş, Hz. Nuh’un başka kuşaktan torunu olan, iman eden kimse sadık” ifadesine sehpa verdi.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir