Moda Nedir?

Manşet, Moda

moda-nedirKelime manası itibari ile bir topluluk veya yöredeki giyim tarzları, belirli periyotlardaki hal/davranışlar biçimi şeklinde açıklanır. Günümüzde moda denildiğinde akla hep kıyafet gelir. Fakat moda sadece giysi değildir. Moda; müziktir, sanattır, edebiyattır, tiyatrodur, yemektir vs.

Peki moda, pahalı olan şeyi almak demek midir? Kesinlikle hayır!  Moda ve bu sektörleri birbirinden ayırmak neredeyse imkansız haldedir. Geçici yenilikler olarak bilinen moda, çoğu insanın ev eşyalarında, giyiminde ve aksesuarlarında takip ettiği ancak fark etmediği yenilikler bütünüdür. Bugün, Milano, Paris, Sydney, Madrid gibi dev moda şehirlerinin öncülük ettiği ve müthiş defilelerle tasarımların, yaratım koleksiyonlarının sergilendiği moda, Türkiye’de de oldukça yoğun ve sıkı takip altındadır.

Modern, şık görünmek için size özel tasarımları özel ve ulaşılabilir fiyatlarla almak mümkündür. Moda;  hiçbir zaman pahalı olmalı diye bir kaide olmamıştır.

Moda artık insanların ihtiyaçlarına cevap verecek üretimler sunmaya başladı. Bunu yaparken de giysilerdeki rahatlık, şıklık, fiyat uygunluğu arayışımızı ve hatta imaj oluşturma arzumuzu dahi düşünerek hareket ediyor. Moda tasarımcılarının veya markalarının önde gelen isimlerinin üretimlerine dikkat ederseniz nasıl stratejik bir yaklaşım içinde olduklarını görebilirsiniz. Kişinin kendisini rahat hissedebileceği bir imaja uygun olmak istediklerini bilen tasarımcılar yeni koleksiyonlarını buna göre hazırlıyorlar. Bu yeni strateji insanların modaya uygun olmasını garanti etmenin onların sadece modayı takip etmesi ile değil, seçtikleri giysilerde rahatlık duygusunu hissetmeleri ve kendilerine ait bir imaja sahip olduklarını hissetmeleriyle olacağını biliyor.

Dünyada her şeyin internet aracılığı ile büyümesi gibi moda da internette oldukça yer almış durumdadır. Moda haberlerinden, firmaların moda koleksiyonlarına kadar modanın her alanındaki bilgiye ulaşabileceğimiz internet platformu tüm moda severler için çok etkili bir kaynak olurken eminiz ki bugün moda dünyasının liderleri de interneti etkin bir biçimde işi için kullanmaktadır. Neyin moda olduğunu belirlemekte bir faktör, modayı da takip etmekte bir önemli bir araç olmak bizi mutlu ediyor.

 

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir