Migren hastaları ‘mıknatıslı tedaviden yararlanabilir’

Sağlık

İngiltere’de bazı migren türlerinin manyetik titreşimle tedavisi için mıknatıslı bir [aygıt,cihaz] kullanılabileceği açıklandı.

Sağlık alanında standartları [denetleyen,inceleyen] kuruluş NICE, eldeki [verilerin,bilgilerin] sınırlı olmasına karşın transkraniyal manyetik simülasyon (TMS) olarak adlandırılan yöntemle bazı migren hastalarında görülen semptomların hafifletilebileceğini kaydetti.

Bu [uygulamanın,yöntemin] daha çok yeni olduğu ve tedavinin uzun vadeli güvenlik ve etkinliği bakımından daha fazla [veriye,bilgiye] ihtiyaç bulunduğu [belirtildi.,bildirdi.]

[Ancak,Fakat,Lakin] [başka,diğer] tedavilerin sonuç vermediği hastalar için bu yöntem [denenebilir.,uygulanabilir.]

Migren oldukça yaygın bir hastalık. İngiltere’de her dört [kadından,bayandan] biri ve her 12 erkekten biri migren hastası.

Migrenin [birden fazla,birçok] türü bulunuyor ve kesin tedavisi mümkün olmamakla beraber semptomları hafifletmek amacıyla basit ağrı kesiciler ve akupunktur da dahil çeşitli tedavi biçimleri uygulanıyor.

NICE artık doktor gözetiminde TMSli mıknatıs yönteminin de kullanılmasını [öneriyor.,tavsiye ediyor.]

Tedavi, taşınabilir TMS cihazının kafa derisine yerleştirilerek kısa süreli manyetik tireşim uygulanmasını içeriyor.

NICE isteyen doktorların ve hastaların TMS’yi kullanabileceğini, ancak bu tedavinin belirsizliklerinden haberdar olmaları gerektiğini, migren semptomlarında da orta derece azalma beklenmesi gerektiğini ifade ediyor.

164 hasta üzerinde yapılan [deneylerde,testlerde,] TMS cihazını kullanan hastaların % 40’ında iki saat sonra ağrının kesildiği belirtildi.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir