House müziğin “babası” Frankie Knuckles öldü

Kültür & Sanat

 

House müziğin “babası” iken anılan Frankie Knuckles hayatını kaybetti. Michael Jackson ve Whitney Houston’ın şarkılarını aranjör, “Your Love” ve “The Whistle Song” güzide parçalara imza atan Knuckles, 59 yaşında hayata veda etti.

Knuckles’ın ölüm haberi, dostu DJ David Morales Twitter hesabında duyuruldu.

Morales, “Çok bozukluk -de yaşama gücü dostum Frankie Knuckles’ın günümüzde yaşamını yitirdiğini yazıyorum. şu anda bundan daha fazlasını yazamayacağım. Üzgünüm” dedi.

Knuckles’ın iş ortağı olan Frederick Dunson ayrıca The Chicago Tribune’a yaptığı açıklamada, tanınmış müzisyenin, “öğleden sonra evinde beklenmeyen bir şekilde hayatını kaybettiğini” söyledi.

Ünlü müzisyenin ölüm nedenine ilişkili resmi bildiri yapılmazken, internet sitelerinde Knuckles’ın, “tip 2 diyabetin” yol  açtığı komplikasyonlar sonucu öldüğü belirtildi.

Bronx’ta dünyaya yeni gelen Frankie Warren Knuckles Jr, müzik kariyerine New York’ta başlamış ve fikir hocalığını DJ Larry Levan yapmıştı.

Diskonun ölmeye başladığı 1970’lerde Chicago’ya taşınan Knuckles, Soul ve R and B kayıtlarına elektronik bateri tınılarını ekleyerek bu türün öncüsü oldu.

Chicago’keza The Warehouse kulubünde çalışırken Knuckles, son röportajında “IÇIN zamanlar şehirde alternatif hiçbir yerde duyulmayan melodileri çalan biricik DJ’dim” demişti.

Knuckles, 1982’de sırasıyla mekanı Power Plant’i açmış, House müziğin klasikleri arasında kabul edilen “Your Love” ve “Baby Wants to Ride” parçalarına imza atmıştı.

Sonrasında Virgin Records Knuckles, burada Mary J Blige, Janet Jackson, Pet Shop Boys, Diana Ross, Luther Vandross ve Toni Braxton’ın şarkılarını düzenlemiş ve 1997 yılında bu dalda Grammy ödülü kazanmıştı.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir