Gribal Enfeksiyonlar – Soğuk Algınlığı

Genel, Sağlık

grip

Gribal enfeksiyonlar, özellikle ülkemizde pek fazla umursanmayan ciddi enfeksiyon rahatsızlıklarından biridir. Bu rahatsızlığın, halk arasında basit bir hastalık olarak görülmesi ne yazık ki en büyük hatalardan bir tanesidir.

Virüslerin sebep olduğu bu hastalığın tedavisinde halk arasında antibiyotikler kullanılmaktadır. Bu da son derece büyük hasarlara neden olabilecek muazzam hatalardan biridir. Virüsün sebep verdiği hastalıklarda; bakterilerin neden olduğu rahatsızlıklarda tedavi amacı ile kullanılan antibiyotiklerin kullanılması, solunum sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve benzeri rahatsızlıkları meydana çıkarabilmektedir.

Çoğu kez kış mevsiminde ortaya çıkan gribal enfeksiyonlar, hava kaynaklarını kullanarak solunum yoluyla geçen virüslerin neden olduğu rahatsızlıklardan biridir. Sadece enfeksiyonun değil, stresin de neden olabileceği bir hastalıktır.

HIV pozitif hastaları(AIDS), Akut Solunum Yetmezliği gibi bağışıklık sistemi ve solunum sistemi gibi vücudun direnç sistemlerinde problem olan insanlar, gribal enfeksiyonlarda ölümcül sonuçlarla karşılaşabilmektedir.

Genelde yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, koku veya tat alma gibi duyuların hassasiyetinde azalma, kulak dolgunluğu, ses bozukluğu gibi durumlarla kendini belli eden rahatsızlık, 1 aya kadar uzayabilmektedir.

Müthiş bir iş gücü kaybına neden olan grip, sürekli olarak ellerin hijyenik ve temiz tutulması ile engellenebilir bir rahatsızlıktır. Grip ve soğuk algınlığı farklı hastalıklardır. Bulaşma yöntemi, belirtiler aynı olsa bile grip ve soğuk algınlığı tıp açısından farklı 2 hastalık olarak ele alınmaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir