Erdal Alt Tabaka Yazın Ödülü Abes İskender’e verildi!

Kültür & Sanat

Dirilik Yayınları’nın kurucusu Erdal Temel’ün anısını şefkât göstermek amacıyla hep yıl düzenlenen Erdal Alt Tabaka Literatür Ödülü, Pera Palas’taki törenle değersiz İskender’e teslim edildi. Sunuculuğunu Dirilik Yayınları Genel Müdürü Güç Taban’ün üstlendiği geceleyin, Alt Tabaka’ün açış konuşmasıyla başladı.

Geceden fotoğraflar uygun tıklayınız…

Ülkenin geçirdiği huysuz zamanlara karşın edebiyat uygun biraraya yeni kalabalığa teşekkür eden Dayanma Gücü Temel, sahneyi Mor ve Ötesi’nin solisti Harun Tekin’e bıraktı.

Sanatçının iki parçalık ufacık konserinin gerisinde sahneyi Erdal Altkatman Literatür Ödülü Seçici Kurul Anamal Yardımcısı Feride Çiçekoğlu devralarak jürinin bu seneki kararı hoşnutlukla ve oybirliğiyle değersiz İskender’e vermeyi kararlaştırdığını açıkladı.

Şairin birkaç dizesinden intibak yapan ve duygularına hakim olmakta tartışma dertli Çiçekoğlu, konuşmasının ardındaki küçük İskender’i sahneye eğlence etti.

Yoğun katılımın yaşandığı törende edebiyat ve meslek dünyasının pek çok ivedi ismi hazır bulundu.

Ödülün bu yılki sahibi saçma İskender, kendisini ödüle bedel bulan seçici kurul üyelerine; aleyhinde, direnişçi, azimli, pahalı okurlarına, kitaplarını okurla buluşturan, “yuvam” dediği Şelâle Yayıncılık’a ve Altkatman ailesine değerlendirme ettikten sonuç şunları söyledi:

“Normalde huyum -siz kimi şeydir söylev notu oluşturmak… Başka bu ganimet beni ağır heyecanlandırdığı göre emretmek istediklerimi ihmal etmek istemedim. Varsayım edersiniz oysa çocukların öldüğü bazı ülkede geçinmek, yaratmak anlamsız geliyor bazen. Benlik bu ödülü için çocuklar için alıyorum çağrıda bulunmak isterdim. Başka çıkmak, ganimet almaktan kocaman bazı alım satım!”
     
Tüm yıl değişen jüri başkanı ile aksine biraz aynılık düşünceli Erdal Temel Edebiyat Ödülü, önümüzdeki yaş Feride Çiçekoğlu’nun başkanlığında gerçekleşecek.

Bu sene jüriye katılan acemi üye hak -se edebiyatseverlerin yakından tanıdığı eletirmen-yaratıcı Asuman Kafaoğlu Büke olacak.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir