E-Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edersiniz?

Teknoloji

2000’li yılların başından itibaren görülen “e-dolandırıcılık” ya da “kimlik hırsızlığı”, banka, internet sitesi ve servis sağlayıcı gibi resmi bir kurumun elektronik mesajını taklit eden yanlış bir elektronik mesaj sayesinde kişisel verilerin (parola, banka kart numarası vb.) çalınması sahtekarlığını kapsıyor.

Size bir mesaj geldiğinde linke tıklamadan önce şunlara dikkat etmelisiniz:

Her şeyden önce mesajın geldiği sitelerde hiçbir hesabınız yoksa veya mesajı size yollayan banka ile hiçbir ilişkiniz yoksa yolunuza devam edin. Eğer gelen bilginin önemli olduğuna dair şüpheleriniz varsa mesajın orijinalini gönderebilecek olan bankanız, servis sağlayıcınız ya da internet sitesi ile telefon yoluyla doğrudan iletişime geçin.

Eğer parolanızın değiştirilmesi ya da düzenlenmesi ile ilgili bir prosedür hakkında e-posta aldıysanız, bu daha önce sizin yazmış olduğunuz site üzerinden kendinizin yapmış olduğu bir işlemdir. Eğer böyle bir durum yoksa e-postayı siliniz.

Mesajı iyi okuyunuz. Eğer bir e-posta yazım ve imla hataları ile doluysa sahtekarlık yapıldığına dair güçlü olasılık var demektir.

Farenizi tıklamadan mesaj içeriğinin üzerinde gezdiriniz. Normalde iletişim kurulan internet adresi belirir. Sözde size yazan kuruluşun ismi görünmüyorsa e-postaya güvenmeyiniz.

Tarayıcınız ya da virüs programınızdan gelen bir uyarı sizde şüphe uyandırabilir. Eğer “E-dolandırıcılık yapan site belirlendi” veya “bu site e-dolandırıcılık konusunda şüpheli” şeklinde bir uyarı alırsanız daha dikkatli olunuz.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir