DOĞUM SONRASI BİLİNMESİ GEREKENLER

Çocuk

Bebek sahibi olma fikri anneler ve babalar için çok önemli bir karardır. Olumlu veya olumsuz bir karara varılırken pek çok konunun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle ekonomik koşulların uygun olması, yoğun iş temposunda ailenin yeni ferdine ihtiyaç duyduğu bakımın verilebilmesi ve duygusal gelişimi adına yeterli ilginin gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu ve benzeri pek çok önemli konu üzerinde düşünülüp tartışıldıktan sonra, anne-baba bebek sahibi olmaya hazır olduklarını hissediyorsa ve önlerinde herhangi bir fiziksel engel de yoksa, her iki tarafa da büyük sorumlulukların düştüğü doğum süreci başlar. Anne doğuma kadar bebeği ve kendi sağlığı için doktorunun gözetiminde gereken önlemleri alıp uygularken, baba da her aşamada onun yanında olarak eşine destek vermelidir. Uzun ve sancılı doğum sürecinin ardından bebeğin dünyaya gelmesi ailede bir yandan büyük bir mutluluğa sebep olurken, diğer yandan anne ve bebek açısından sorularla dolu yepyeni bir dönemin başlangıcıdır.  Bu dönemde de annenin en büyük destekçisi hiç şüphesiz babadır. Anneler bebeklerini büyütürken bir uzmanın yardımını almaktan çekinmemelidir. Bebeğin beslenmesinden, hijyene her türlü konuda akılda kalan sorulara doğru yanıtları almanın en iyi yolu budur. Unutulmamalıdır ki anne ve babanın hayatında, alışkanlıklarında büyük değişikliklere neden olan bu süreç, çocuğun ileriki yaşantısının nasıl olacağı konusunda belirleyici bir faktördür. Doğum ve doğum sonrası süreçte annelerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı çeşitli sorular. Bebeğim süt ememiyor (erken doğan bir bebek). Ne yapmalıyım?
Cevap: Bebek erken doğduğu için güçsüz olabilir. Bu yüzden anne sütüne daha fazla ihtiyacı vardır. Anne sütü göğüsten sağılır ve bebeğe biberonla veya kaşıkla verilir. Emzirme göğüslerimi bozar mı?
Cevap: Kesin bir sonuca varmak güçtür. Bazı doktorlara göre, göğüsleri bozan emzirmeden çok hamileliktir. Hamilelik döneminde dengeli beslenerek, 3. ayından itibaren ve doğum sonrasında göğüs kremleri kullanarak bozulması önlenir. Böylece çatlaklar engellenmiş olur. Bebeğimi emzirmeden önce göğüs temizliğini nasıl sağlayabilirim, göğüs ucu bakımını nasıl yapabilirim?
Cevap: Göğüs ucu temizleme pedleri kullanabilirsiniz. Emzirme döneminde meme uçlarındaki ağrıyı nasıl azaltabilirim bu ürünlerin bebeğime zararı olur mu?
Cevap: Acıyı azaltmaya yardımcı ürünler kullanabilirsiniz. Gebelik lekelerini nasıl engelleyebilirim?
Cevap: Gebelik döneminde salgılanan hormonlar nedeni ile cildinizin bazı bölgelerinde kahverengi lekeler olabilir. Bu lekeler güneş ışıklarından kaçınarak engellenebilinir. Bu nedenle anne adayları yaz aylarında güneşte fazla kalmamalı ve yüksek faktörlü güneş koruma ürünü kullanmalıdırlar. Bebeklerde oluşan konak için ne yapabilirim?
Cevap: Bebeğin başında konak oluşabilir. Bu özellikle yeni doğan bebeklerde görülür. Eczanelerde özel konak şampuanları vardır.Bu ürünleri kullanabilirsiniz. Bebeğimde son zamanlarda uykusuzluk problemi var, ne kullanabilirim?
Cevap: Rahatlatıcı banyo yağını yıkama suyuna katıp uygulayabilirsiniz. Tatlı portakalın rahatlatıcı ve sakinleştirici, yaban mersininin gevşetici, yeşil mandalinanın da yatıştırıcı etkisi vardır. Yeni doğan bebeğimin hijyeni ve pişik sorunu için ne kullanabilirim?
Cevap: Yeni doğan bebeklerin alt temizliği için ıslak mendiller vardır. İçinde özel bitkisel yağlar bulunan ürünler, bebeğin cildini tahriş etmeden mükemmel bir şekilde nemli tutar. Pişik sorunu varsa iyice temizlendikten sonra pişik kremi ile tedavi edebilirsiniz. Kız çocuğunun saçları uzun ve duştan sonra çok dolaşıyor. Acaba ne kullanabilirim?
Cevap: Organik bitkiler içeren ürünler, saçın daha rahat taranmasını sağlar, pırıl pırıl bir görünüm verir. Mamanın su yerine sütle hazırlanması daha besleyici olmaz mı?
Cevap: Mamalar kesinlikle sütle hazırlanmamalıdır. Mama zaten süt formüllüdür. Bu çok yanlış olur. Rezene çayı nasıl bir çaydır? Faydaları nelerdir?
Cevap: Rezene çayı gaz sancısı ve karın ağrısına iyi gelen, bebeği rahatlatan doğal bir bitki çayıdır. Bebek, mamasını almak istemiyor. şeker veya başka bir tatlandırıcı ile tatlandırabilir miyim?
Cevap: Mamalar (özellikle 0-4 ay arası kullanılanlar) çay şekeri (sakkaroz) içermemelidir. Çünkü anne sütü sakkaroz içermez. Çocuk bu sefer de anne sütünü istemeyebilir. Nikotin ve ilaçlar anne sütüne geçer mi? Çay ve kahve ne kadar tüketebilirim?
Cevap: İlaç kullanımını mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca nikotin de anne sütüne geçer. Çay kahve türü içecekler günde 1 fincandan fazla tüketilmemelidir. Hamilelik durumunda sivilcelerimden nasıl kurtulabilirim?
Cevap: Hamilelik sırasında artan bazı hormonlara bağlı olarak sivilcelerde artış, ciltte yağlanma ve kıllanma görülebilir. Hamilelik sırasında sivilcelerin tedavisi hamile olmayanlara göre farklılık gösterir. Cildin temizlik ve bakımı yapılmalıdır. Özellikle ağızdan alınan bir takım ilaçların (tetrasiklin, isotretiotin, retinoid gibi) bebek üzerinde olumsuz etkisi (sakatlık gibi) vardır ve kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu dönemde tavsiye edilen ilaç veya kremleri mutlaka doktorunuza danışarak kullanın. Elbette söz konusu olan bebek bakımı ve sağlığı olduğunda cevap aranan sorular bunlarla bitmiyor. Bebeğin nasıl tutulacağından, ne kadar uyuyacağına, nasıl yıkanması gerektiğinden neden kabız olduğuna ve tuvalet eğitimine kadar pek çok konu, kimi zaman önemsenmemesine ya da sağdan soldan duyulan yalan yanlış bilgilerle hareket edilmesine rağmen büyük önem taşıyor. Sevgili anneler ve babalar, bebeğinizi büyütürken birbirinize vereceğiniz sonsuz desteğin yanında, aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her türlü ayrıntıyı doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Çünkü canınızdan çok sevdiğiniz bebeğiniz her şeyin en iyisini hak ediyor

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir