DİYET REHBERİ

Kadın

Yazın bu günlerinde fit olmak ve ince görünmek, her zamankinden fazla önem taşıyor. Sağlığınızdan ödün vermeden diyet yapmak istiyorsanız, önerilerimize kulak verin POPÜLER BEŞ DİYET
1.ATKINS DİYETİ
ABD ‘ li kardiyolog Robert Atkins tarafından geliştirilen bu diyet, vücuttaki insülin oranının ani yükseliş ve düşüşlerini engelleme prensibine dayanıyor. Bu diyette, rafine karbonhidratlar, insülin seviyesinin hızla yükselip düşmesine ve kişinin daha çok yeme isteği duymasına neden olduğu için tercih edilmiyor. Karbonhidratlar yerine, kişinin daha fazla protein alması teşvik ediliyor. Ancak, bir yıl kadar uzun bir süre karbonhidrattan uzak bir beslenme anlayışı benimsemesi, diyetin uygulanabilirliğini zorlaştırıyor.

2.DUKAN DİYETİ
Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanan, Fransızları zayıflatan diyet olarak da adlandırılan Dukan diyeti; proteine doymanızı sağlıyor. Diyetin ilk beş gününde; yumurta, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, balık gibi proteinlerle beslenmeniz gerekiyor. Beş günlük aşamanın ardından, proteinlere ek olarak, çiğ ya da pişmiş sebze tüketebiliyorsunuz, ideal kilonuza ulaşana kadar, karbonhidrat yönünden zengin nişastalı yiyeceklerden sık tüketmemeniz gerekiyor.

3. ALAN DİYETİ
Beslenme düzeninde; % 40 karbonhidrat, % 30 yağ, % 30 protein tüketimi prensibine dayanan Alan diyeti, karbonhidrat ihtiyacının meyvelerden ve lif bakımından zengin sebzelerden karşılanmasını öneriyor. Alan diyeti; diğer diyetlerden farklı olarak, alınan kalori miktarının azaltılmasını değil, yiyeceklerin günlük öğünlere doğru şekilde paylaştırılmasını öneriyor.

4.SOUTH BEACH
Son dönemlerin en popüler diyetlerinden olan South Beach diyetinde, kandaki şeker oranının düşük tutulması için, karbonhidrat tüketimine dikkat edilmesi gerektiği savunuluyor. Yağa tamamen karşı olmayan bu diyet, çok az yağ tüketimi yerine, vücutla dost olan iyi yağların tüketilmesine dikkat çekiyor.

5. AKDENİZ DİYETİ
Bu diyette, Güney İtalya ve Girit adasındaki beslenme alışkanlıkları esas alınıyor. Taze sebze ve meyve, tahıl, peynir, yoğurt, et olarak balık, zeytinyağı ve makul oranda şarap tüketimine dayanan bu diyet, kilo verirken lezzetten de geri kalmak istemeyenleri hedefliyor.

DİYET HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Aç kalınarak diyet yapılır
YANLIŞ Diyetin başlangıcında aç kalmak hızlı kilo kaybetmenize neden olsa da, bir süre sonra metabolizmanız yavaşlayacağından, eskisi kadar kilo verememeye başlarsınız. Aç kalmak yerine, programınıza uygun olarak beslenmelisiniz.

Tek tip beslenmek, kilo vermeyi kolaylaştırır .
YANLIŞ Tek tip beslendiğiniz takdirde, ilk başta kolayca kilo verirsiniz; ancak, vücutta oluşacak mineral ve vitamin eksiklikleri, sağlığınızı kaybetmenize neden olur.

Günde iki öğün yemek yeterlidir.
YANLIŞ Zira az yemek, metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına ve kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olur.

Çok su içmek zayıflatır .
YANLIŞ Diyet ya da egzersiz yapmayıp sadece çok su içmenin zayıflatıcı etkisi yoktur. Ancak, günde en az 1.5 lt su içilmesi, vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştıracaktır . ” Hamam , sauna gibi sıcak ortamlarda kalmak , zayıflamaya yardımcı olur .
YANLIŞ  Bu gibi sıcak ortamlarda, terlemeyle kaybedilen ter değil, sudur. Sıcak ortamlar; toksinlerden arınmanızı, kaslarınızın gevşemesini sağlar ancak zayıflamanızı sağlamaz.

DİYETİNİZİ NASIL SEÇMELİSİNİZ ?
Kilo sorununuz karın bölgenize yapışan minik bir göbekten fazlasıysa, herhangi bir diyete başlamadan önce, mutlaka bir beslenme uzmanına görünün. Zira beslenme uzmanı, birtakım test ve tahliller sonucunda, fazla kilonuzun nedenleri hakkında bilimsel açıklamalar yapacak ve doğru bir beslenme programı oluşturmanızı sağlayacaktır. Fiziksel yapınıza ve yaşam tarzınıza göre ne tarz bir diyete başlayacağınıza karar verebilirsiniz. Kimi diyetler aldığınız kalorileri kontrol etmeye odaklanırken kimileri de ancak egzersizle birlikte uygulandığında istenen sonucu verir. Diyet yapmanın da bir bütçesi var. Kısıtlı bir yemek bütçeniz varsa, her gün pahalı deniz ürünleriyle beslenmenizi şart koşan programları uygulayamazsınız. Dolayısıyla, hem midenize hem de kesenize uygun bir diyet programı seçmenizde fayda var. Nasıl bir diyete başlarsanız başlayın, diyet yapmaya karar verdiğiniz anda, önce buzdolabınızı temizleyin. Zira dolabınız cips ve çikolatalarla dolu olduğu takdirde, diyet yapmanın bir anlamı kalmayacaktır.

İŞTAHINIZI DİZGİNLEMENİN YOLLARI
Su İçin
Gün içinde acıktığınızı hissediyor, midenizdeki guruldamalarla baş etmek istiyorsanız; kendinizi aç hissettiğiniz anda su tüketin. Ani açlık krizleri için, çantanızda, az miktarda; fındık, badem ya da ceviz bulundurabilirsiniz.

Yavaş Yiyin
Hızlı yediğiniz takdirde, hem yemeğiniz çabuk bitecek hem de zihninize tokluk sinyali daha geç gidecektir.

TV Karşısında Yemek Yemeyin
Aklınız izlediğiniz programda olduğu için ne yediklerinizden bir şey anlarsınız ne de karnınız doyar. Tatlandırılmış, işlenmiş, karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri tüketmediğiniz takdirde; iştahınızı dizginlemeniz daha kolay olacaktır. En az, günde üç kere dişlerinizi fırçalayın, özellikle, öğünlerin ardından fırçalamak, nefesinizi taze tutmasının yanı sıra yemek yemeyi sona erdirdiğinize dair zihne mesaj yollamanızı da sağlar. DİYETDOSTU BESİNLER
Brokoli, Marul, Yoğurt, Su, Kuru Baklagiller NASIL ALIŞVERİŞ YAPMALISINIZ ?
• Ne tarz bir diyet uygularsanız uygulayın, asla açken süpermarketlere uğramayın. Zira bu, irade gösterememenize ve uzak durmanız gereken yiyecekleri satın almanıza neden olabilir. • Gelişigüzel alışveriş yapmak yerine, haftalık diyet listenizde tüketmeniz gereken yiyecekleri satın alın. Alışverişten önce bir liste yaparak, ihtiyacınız olan besinleri belirleyebilirsiniz. • Etiketleri okumayı öğrenin. Ürünlerin ambalajlarında bulunan bu etiketlerde, söz konusu ürünün; besin, yağ, kalori bilgilerine rastlayabilir, programınıza en uygun olan besinleri seçebilirsiniz. • Porsiyonlar ve yapacağınız yemeklerin tadı tuzu konusunda kafa karışıklığınız varsa; dondurulmuş,  ”light” ve yemeye hazır yiyeceklerle işe başlayabilirsiniz. Bu yiyecekler sayesinde, ideal bir diyet yemeğinin porsiyon ve tat bilgileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. • Reyonlar arasında gelişigüzel gezmek yerine, sadece satın alacağınız ürünlerin bulunduğu reyonda zaman geçirin, örneğin, diyete başladığınız bir dönemde, unlu mamüller ve ekmek reyonlarında fazla takılmamalısınız. • İradenizin zorlanacağı son bölüm kasadır. Zira kasada beklerken, gözünüze çarpacak; çikolata, şekerleme, dondurma gibi abur cuburlara kayıtsız kalmanız bir hayli zor olacaktır. Bu bölüme geldiğinizde, nefsinize hâkim olmaya gayret edin.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir