Cilt Lekeleri Önlemek Mümkünmü

Kadın

Cilt lekelerinden korunmak mümkümüdür; Amma gündüz güneşe marus kalan cildimiz, dış etmenler tarafından cildimize tehit oluşturuyor ve benek oluşumuna neden oluyor. Bilinçli koruma ve doğal çözüm yöntemiyle bu lekeler ile savaşmak olası.

Deri lekelerinden sakınmak mümkünmü sizler için araştırdık.

Çiller, güneş lekeleri (lentigo), gebelik lekeleri (melasma), kimi iyi huylu ten benleri, melanom. Bu lekeler, görüntü ve sağlık açısından sorunlara neden oluşturabiliyor.

Neolife Doktorluk Merkezi Deribilim Uzmanı Hasibe Müzeyyen Özkılıç, lekelerden uzak durmak için ilk şartın kuşkusuz güneşten korunmanın olduğunu önemle hatırlatıyor. Özkılıç, göre kimi güneş önleyici ürün kullanılmadığı takdirde lekeleri gidermek imkansız bir hal alıyor ve ciltteki lekelerin tümünün en ince ayrıntısına kadar deva edilemeyeceğini belirtiyor.

Zar renginden daha şiddetli lekelerin soldurma ya da soyma şeklinde ilaç olabileceğini aktaran Hasibe Müzeyyen Özkılıç, deriden ortada zenci biraz lekede ama bitmiş renklendirme amacıyla yöresel yoksa sistemik tedavinin düzenlendiğini tabir ediyor. Aktinik keratoz diye adlandırılan kronik güneş hasarında çözüm yoksa elektrokoterizasyon tedavisi başlıyor.

Genetik yoksa güneşle hiç durmadan gelişen çillenmede ama güneşten önlem ve ateşli tabiatlı olabilme olasılığına ters lekenin takibi öneriliyor.

Pigment birikimleri tedavide inatcı ve dayanıklı olduğu için uzun sürüyor Özkılıç, son yıllarda tedavide lazerin kullanıldığını ancak sonuçların memnun edici olmadığını söylüyor. Örneğin, ırk arasında şarap lekesi gibi aşina ve yüzün iri yarı bölümünü kaplayan oluşumlarda lazer tedavisinin beklenti vaad etmekle birlikte yine de lekelerin tamamen iyileşmesinin çözüm olmadığını belirtiyor.

Çözüm planlamasında lekenin türü böylece, mevsim hem kaçınılmaz. Spot soldurmada kullanılan ilaçlar güneş ışığına karşıt duygulu olduğundan ilaç, yerel alerjiler zira güneşin en küçük olduğu mevsimde planlanıyor. Solgun lekelerin renklendirmesinde ama farklı, güneş ışığına davet duyuluyor. Apaçık renk lekelerde tedavinin dik olduğu mevsim, ışının ağır kuvvetli olmadığı ama yeterince fahiş geldiği yaz ayları. Tedavinin etkinliği açısından içten lekelerin tedavisi kış aylarında, ortada boyalı olanların kış sonu ve sonbaharda yapılıyor.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir