Bebek Bakımında Önemli Noktalar

Çocuk, Sağlık

 

Aile kavramını tamamlayan ve güçlendiren en büyük olay bebek sahibi olmaktır. Bebeklerinin dünyaya gelmesi ile birlikte ailelerde artık birçok farklı endişe olur. Bebeklerini sağlıklı büyütebilecekler mi, yeterince iyi birer anne baba olabilecekler mi bu endişelerin başında gelir. Bebekler yetişkinlere göre daha hassastır. Bu nedenle uyku düzenleri, beslenme alışkanlıkları büyük bir önem taşımaktadır.

Bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Altıncı aydan itibaren yavaş yavaş katı gıdalara geçilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklerde tuvalet alışkanlığı için en önemli dönem 18- 24 ay arasındaki dönemdir. Bu dönemde tuvalet alışkanlığını kazanamayan bebekler daha sonra zorlanacaktır. Bebekler özellikle yürümeye başladıkları dönemde çok fazla meraklı olurlar. Bu nedenle ulaşabilecekleri yerlerde sıcak şeyler, kesici aletler ve su dolu kaplar kesinlikle bulundurulmamalıdır.

Bebek bakımı çok önemlidir ve annelerin mutlaka kitap okumaları gerekmektedir. Bebekler özellikle ilk aylarda sarılık ve yüksek ateş gibi rahatsızlıklar geçirebilirler. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana gitmeniz gerekmektedir. Bağışıklık sistemi çok hassa olan bebeklerinizi mikroplarda korumanız gerekmektedir. Özellikle biberon temizliği bebek bakımında büyük önem taşımaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir