Bebeğimize Bakarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuk, Manşet

yenidoganbebekbakimi

Bebekler dünyanın en güzel varlıklarıdır. Bir annenin bebeğine bakışı oldukça önemlidir. Bebekler bünyeleri küçük olduğu için çabuk hastalanabilir. Fakat burada bebek bakımı denilen kavram ortaya çıkar. Bebeklere bakmak oldukça zevkli, oldukça heyecan verici ve bir o kadar da dikkat ve özen isteyen bir olaydır.

Her anne için bebek bakmayı bilmek önemlidir. Fakat çoğumuz kardeşlerimize bakmaktan tecrübe ediniriz ve bir, sıfır önde başlarız. Anne olduğumuzda, tecrübelerimizi ve annemizden öğrendiklerimizi sergileriz. Bebeğinizin olacağını öğrendiğiniz andan itibaren, bir bebek bakımı ve sağlığı ile ilgili kitaplar alıp bilgi edinebiliriz. Aynı zamanda çeşitli bebek bakımı ve sağlığı ile ilgili kurslara giderek bebek bakımı konusunda eğitimler alabiliriz.

Bebek bakımında önemli olan hususlar sağlık açısından; bebeğin rutin aşılarını ve kontrollerini bebek doktorunuzla sürekli irtibat halinde olarak sağlamalısınız. Bilmediğiniz ve çevreden duyma ilaçlar terine doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz. Bebeğinizi koca karı diye tabir ettiğimiz büyük anne fikirleri yerine doktorunuzun önerdiği ilaçlar ve bakım şekilleri ile bakıp, büyütmelisiniz. Bebek bakımı en zor ama en zevkli ve en mutlu edici işinizdir.

Bebek bakımı demek bir insanın temelinin bakımı demektir, bebeklik dönemindeki yaşama şekli, yaşanan olaylar ileride oluşacak bireyin hatırlamasa bile temel taşlarını oluşturmaktadır o nedenle bebek bakımı son derece önemlidir, 2 yaşında bir bebek çok ağır bir travma yaşadığında ileride bunu hatırlamasa bile genellikle sağlıklı bir akıl yetişmeyecektir.

Bebeğin bağışıklık sistemi hiçbir mikropla mücadele etmediği için henüz savunmasızdır ve çok hassas durumlar yüzünden hastalıklar geçirebilir hatta hayati tehlikeye düşebilir, bebekliğinde çok sağlıklı beslenme yapılmış ve çok sağlıklı psikolojik çevreye sahip olan çocukların ileride daha etkin ve zeki olduğu yapılan araştırmalarla sabittir. Bu nedenlerle çocuğumuzun bakımı için kendimizi yeterince eğitmeli ve dikkat göstermeliyiz.

Toplumumuzda yanlış bilinen en büyük sorun “bebekle annesi ilgilenir” düşüncesidir, hayır bebekle sadece annenin ilgilenmesi bir işin yarım kalması anlamına gelir çünkü insan hem psikolojik hem fizyolojik olarak hem anneye hem babaya ihtiyaç duymaktadır ve şimdilerde gündemde olan “babanın daha çok ilgilendiği çocuk daha zeki olur” düşüncesi bile babanın ilgisinin yalnızca dış işlerde değil iç işlerde de gerekliliğini kanıtlar niteliktedir.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir