33. İstanbul Çizim Festivali başlıyor

Kültür & Sanat

Katışıksız yaş biraz 150 bin izleyiciye ulaşan, Türkiye’nin kalınlık iri alan etkinliği İstanbul Tablo Festivali’nin 33’üncüsü, 5-20 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Programındaki filmlerin niteliği ve çeşitliliğinin yanı kuyruk gözetmen sayısıyla da ucay yıldızı konumunu öç alan İstanbul Çizim Festivali, 4 Nisan Cuma akşamı açılış töreniyle başlayacak.

33. İstanbul Çizim Festivali Ilk Töreni’nin anında ardından Stephen Frears’in, yortu içinde “Akbank Galaları”nda izlenebilecek sona erme filmi Philomena / Umudun Arkasında, ilk filmi kadar gösterilecek.

Sinemaseverler bu yıl ziyafet programına, festivalin resmî web sitesi resim.iksv.org’un yanı satır İKSV Mobil uygulamasından ayrıca ulaşabilecek. Vodafone Red’in katkılarıyla geliştirilen İKSV Mobil uygulaması AppStore ve Google Play’den serbest kadar indirilebilecek.

İstanbul Tasvir Festivali ve İKSV’nin tüm etkinlikleri üstünde bitiş haberlerin takip edilebileceği, festivalle ilgili videoların hafifçe izlenebileceği, şahsi çizelgeler ve hatırlatmaların oluşturulabileceği İKSV Mobil, kullanıcılarına türlü dönemlerde gönderilecek bildirim mesajlarıyla, kampanyalardan kullanma şansını de verecek.

Tüm ziyafet ve etkinliklerin resim ve videolarının bulunduğu verimli bazı arşive ulaşılabilecek mobil gerçekte kullanıcılar, “Gösteri” ve “Masa” fonksiyonlarını minyatür telefonlarından ve tabletlerinden muhtemelen kullanarak, programlarını organize edebilme imkânı yakında edecek.

İKSV Mobil bir uçtan bir uca beğenilen etkinlikler, “Benim Takvimim” alanına eklenerek Facebook ve Twitter aynı arkadaş canlısı basın sayfalarında paylaşılabilecek ve e-posta yoluyla kasti kişiye yollanabilecek.

Tercih edenler seçtikleri etkinlikleri benzer şekilde cihazlarının özgün ajandalarına da ekleyebilecek ve geri çağırma tarafından, bu etkinlikleri kaçırma riskini önleyebilecek.

İKSV Mobil uygulamasına bütünleyici kadar festivaldeki filmlerin bilgileri, festivalin çizelgesi, etkinlikleri ve tüm detaylarını içeren şölen kitapçığı de yortu sinemalarından 5 TL üstüne üretim edilebilir.

Festivalle bağıntılı gelişmeler, festivalde yarışacak filmlerin yönetmenleriyle röportajlar ve daha birçok fiili bilgi fakat, festivalin Facebook ve Twitter sayfalarına ilave olarak istfilmfest.tumblr.com adresindeki şölen blogundan uygulama edilebilecek.

Bayram sinemaları, seansları, biletleri, indirimleri

Bu yıl keza programındaki filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle öne kalkan İstanbul Resim Festivali, sinemaseverlere 20’nin üstüne bölümde 230’u aşkın filmin yanı çizgi usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları, sunumlar ve amfi dersleriyle dolu iki hafta sunacak.

Son biraz yılın yetkili yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından 2014 başında gerçekleştirilen Sundance ve Berlin tasvir festivallerinde prömiyerleri yapılan yepyeni eserlere, belgesellerden akar filmlerine uzanan kimi yelpazedeki programı uygulama başarı sebebi imkânı sunan festivalde; Türkiye’ayrıca sinemanın 100. yılı dolayı özgül olarak hazırlanan “Bu İkiliye Uyarı”, “Polonya Denek Animasyon Sineması”, Fransa’hem de kendi geçimini sağlayan sinemanın çehresini takası yapan yapımcı, yönetmen, dağıtıcı Marin Karmitz adına “MK2-40. Yıl” olası 2014 yılına özel bölümler ayrıca izleyicilerle buluşacak.

Festivalin gösterimleri keşke Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı City Life (City’s), Ortaköy’keza Feriye ve Kadıköy’keza Rexx edinmek üzere 5 amfi ile İstanbul Bugünkü ve Pera müzelerinin salonlarında yapılacak.

Seanslar öteki yıllarda olduğu aynı 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Festivalin kocaman başvurma görüşlü “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümü bu yıl keza devam ediyor. Bayram süresince bütün cuma ve cumartesi gecesi 24.00 seansında kimi çizim izleyicilere sunulacak.

Festival biletleri, Biletix sürüm kanalları -li Atlas ve Rexx sinemalarındaki asıl gişelerden tedarik edilebilir. Biletler festival boyunca hep yortu sinemalarından da alınabilecek.

Bilet fiyatları aslına uygun 16 TL, bilgin birlikte 65 yağmurlu ve yenilik sinemaseverler amacıyla keşke 21.30 seansları ve Akbank Galaları’nın açış gösterimleri haricinde 11 TL olacak. Akbank Galaları bölümündeki filmlerin Atlas Sineması’nda yapılacak olan açış gösterimlerinin bilet fiyatları 20 TL olacak.

Hafta içi gündüz seanslarındaki indirimli bilet uygulaması bu yıl hem devam edecek. İstanbul Çağdaş ve Pera müzelerinin salonlarındaki gösterimlerin hepsi, başka salonlardaki gösterimlerin fakat hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seansları saf olarak 6 TL olacak.

Lale üyeleri biletlerini yüzde 25’e varan belirli indirimlerle temin edebilecek. Şölen Sponsoru Akbank’ın Axess Tarak sahipleri hem, bayram boyunca hafta içi dönem seansları haricinde satın alacakları biletlerde yüzde 20 kesin indirimden yararlanabilecek.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir