2013 Google Şeffaflık Raporu Açıklandı

Teknoloji

google

 

Raporda birinci sırada Türkiye var.

Bugüne kadarki raporlarda genellikle alt sıralarda yer alan Türkiye, bu kez birinciliği çoğu zaman kimseye kaptırmayan ABD’yi de geçerek ilk sırada yer aldı.

Türkiye’den gelen talepler sonucunda 200 civarında içerik arama, Google+, Blogger ve YouTube gibi Google hizmetlerinden kaldırıldı. Raporda Türkiye için “Platformlarımızdan içeriğin kaldırılması için Türk yetkililerden 1673 talep aldık, geçtiğimiz yılın ikinci yarısına kıyasla neredeyse 10 kat bir yükseliş var.

Raporda yer alan kaldırılan ve kaldırılmayan içerikle ilgili ayrıntılardan bazıları şöyle.

Kaldırılmayan içerikler

  • Bir siyasi yetkili ve seks skandallarıyla ilgili arama sonuçlarını kaldırmamız için bir mahkeme kararı elimize ulaştı. Sonuçları kaldırmadık.
  • Bir hükümet kurumundan Kürt partisi ve Kürt aktivistler hakkında bir blog sayfasını ve Kürdistan haritasını profil resmi yapan bir Google+ sayfasını kaldırmamız için iki talep aldık. Hiçbirini kaldırmadık.
  • Bir savcının işinin kalitesini eleştirerek hakaret ettiği iddia edilen bir blog yazısının kaldırılmasını öngören üçüncü tarafa yönelik bir mahkeme kararı aldık. Blogu kaldırmadık.

 

Kaldırılan içerikler

 

  • Birçok hükümet yetkilisinin telefon numaraları, şahsi e-postaları, banka hesap bilgileri gibi detayları bulunduran blog yazılarının kaldırılması için üçüncü taraflara yönelik üç mahkeme kararı aldık. Ürün politikalarımızı ihlal ettikleri için bu yazıların çoğunluğunu kaldırdık.
  • Hükümet kurumlarından Atatürk’le ilgili eleştirel içerik barındıran 17 YouTube videosu ve 109 blog yazısının kaldırılması yönünde 37 talep aldık. Kendi ilkelerimizi ihlal eden 10 videoyu kaldırdık.

Rapora göre, 2013’ün ilk altı ayında Google’dan en çok içerik silme talebinde bulunan ülkeler şöyle:

Türkiye (12 bin 162 madde için 1673 talep)
ABD (3887 madde için 545 talep)
Brezilya (1635 madde için 321 talep)
Rusya (277 madde için 257 talep)
Hindistan (714 madde için 163 talep)

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir